נולד ב:

הונג קונג

התגורר ב:

סן פרננסיסקו וסן דיאגו,

ארה"ב

טד וונג

TED WONG

Ted Wong (5/11/1937-24/11/2010)

    טד וונג היה תלמיד וחברו של ברוס לי. המכנה המשותף שלהם היה התרבות והשפה. סיפו טד, כפי שמכונה ע"י תלמידיו, הפך לתלמיד פרטי של ברוס לי, והשניים התאמנו במשך שנים רבות בבית של לי. ברוס אהב לנסות טכניקות חדשות ולהתאמן ללא הפסקה על מנת להגיע לשלמות הטכניקה, ותלמידו טד היה שותפו לאימוני קרב 'sparring', ולכן נודע כמי שהכיר יותר טוב מכולם את הג'יט קון דו.

   טד וונג לא התעניין בהדרכה מסיבית. יתרה מזאת, כאשר ברוס לי נפטר, הרבה זמן לא שמעו על טד וונג, למרות שהוא המשיך לאמן קבוצה קטנה של תלמידים קרובים, ששימשה גם ככלי עזר לאימוניו האישיים. מאוחר יותר, וונג החליט לצאת לעולם ולספר מהו הג'יט קון דו האמיתי. הגורם לכך היא הצפת מאמני ג'יט קון דו שלא באמת הכירו את שיטתו של לי.

אחד התלמידים הידועים של ברוס לי, שהדריך תחת ברוס ג'ון פאן גונג פו והיכר את שלב הראשון של הג'יט קון דו, טען ש-JKD אינה שיטת לחימה אלא רעיון פילוסופי, וזה גרם לבלבול גדול. בנוסף, יחד עם הערצה גדולה לכוכב שנעלם, קמו בתי ספר ל-JKD שהשתמשו במושגים מהפכניים של לי, אבל היו רחוקים מהאומנות הנדירה שברוס פיתח.

טד וונג לא אהב מה שנעשה עם השם של ברוס לי ועם אמנות הג'יט קון דו. כל אלה הניעו אותו לבקר במקומות רבים בעולם וללמד בהתנדבות את ה-JKD האמיתי, כדי להרגיש שלמרות שברוס לי איננו, ה-Jeet Kune Do עדיין חי.

גם כיום מלמדים סביב העולם תחת השם ג'יט קון דו, ערבוב של שיטות, או סוג של ווינג צ'ון, בשל העבודה שהשם של ברוס לי (וג'יט קון דו) עדיין מושך את תשומת הלב של קהל רחב.

אבל, תלמידי JKD הבכירים של סיפו טד, והדור השלישי של מאמני ג'יט קון דו, ממשיכים ללמד את אומנותו של לי כדי שלא תעלם.

טד וונג באימון יחד עם ברוס לי

רבים היו האימונים שברוס לי נהג לעשות בביתו.

לעיתים חברים ותלמידים אחרים הצטרפו לאימינים, והביטוי "החצר האחורית" היה מוכר על ידי כולם כהמקום בו מתבצעים התרגילים והקרבות.

למה יצאת ללמד סביב העולם  Jeet Kune Do?

"...אני חושב שהבלבול (שהיה בהקשר למה שמדריכים אחרים אימנו עם השם ג'יט קון דו), ידעתי שהאמנות (JKD) הועברה בצורה מעוותת. אם תלמידיו של ברוס לי לא היו מסוגלים ללמד את האמנות, אף אחד לא ילמד. האמנות (JKD) הייתה מתה כמו דינוזאור. כך, אני מרגיש מחוייב, זאת הדרך שלי להציל את האמנות, לכן יצאתי ללמד. אם אף אחד לא היה מכיר את ה- JKD היטב, והאמנות הזו הייתה נעלמת, הייתי יכול לקבל את זה. הייתי אומר... זה מה יש, אף אחד לא מכיר את הג'יט קון דו באמת. אך לאחר שנים רבות, עדיין שומעים את השם, אבל זאת לא האומנות (הלחימה) של ברוס לי, היא מתעוותת וזה לא נראה לי בכלל נכון." טד וונג.

מתוך כתבה של "El Budoka" ע"י ג'רי נימן

© 2018 כל הזכויות שמורות

www.jkdisrael.co.il

האתר הרשמי של JEET KUNE DO ISRAEL

חפשו אותנו:

  • Facebook Clean
  • YouTube Clean
  • Instagram Clean

BRUCE LEE ®, Jun Fan Jeet Kune Do ® and the Core Symbol ® are registered trademarks of Bruce Lee Enterprises, LLC. The Bruce Lee name, likeness, quotes, writings and all related indicia are the intellectual property of Bruce Lee Enterprises, LLC. All Rights Reserved. www.brucelee.com.
COPYRIGHT | TED WONG, the Ted Wong likeness and quotes of Ted Wong are trademarks and copyrights of Ted Wong LLC. All Rights Reserved. © 2011 Ted Wong JKD LLC.